Czy można zmienić swoje nawyki?

Czy można zmienić swoje nawyki?

Nawyki są to automatyzmy, dzięki którym nasze życie staje się prostsze, a mózg nie musi się tak męczyć, bo wykonuje pewne czynności szybciej.

Niezależnie od tego, czy chodzi o prowadzenie samochodu, gotowanie, czy wykonywanie rutynowych obowiązków w pracy. Dzięki nawykom nasz mózg może po prostu odpocząć.

Nawyki działają na zasadzie prostej pętli nawyku (Charles Duhigg, 2014). Na początku pętli wyzwalającej nawyk pojawia się WSKAZÓWKA, która skłania mózg do wybrania danego nawyku. Potem pojawia się ZWYCZAJ, wyzwolony przez daną wskazówkę. Końcowy element pętli stanowi NAGRODA, której doświadczamy po wykonaniu zwyczaju. Im nagroda jest atrakcyjniejsza, tym większa szansa na to, że nasz mózg zapamięta dany nawyk.

Przykładowo, gdy tylko zobaczymy szyld ulubionej stacji benzynowej (WSKAZÓWKA), na której zawsze kupujemy kawę (ZWYCZAJ), to zjedziemy po nią nawet nie do końca zdając sobie sprawę, czy mamy na nią ochotę, żeby tylko doświadczyć uczucia przyjemności (NAGRODA). Im częściej będziemy tak robić, tym szybciej dana czynność stanie się automatyczna, czyli nawykowa.

Na szczęście każdy nawyk można modyfikować, aby w końcu zastąpić go innym. Najprostszą drogę do tego stanowi zmiana elementu pętli nawyku. Przykładowo przy tej samej WSKAZÓWCE i NAGRODZIE możesz zmienić tylko ZWYCZAJ. Niemniej jednak zmianie ulegnie cały nawyk. Gwarancję sukcesu stanowi jeszcze wiara w to, że taka zmiana jest możliwa.