Myślisz o pracy na urlopie – czy to już pracoholizm?

Myślisz o pracy na urlopie – czy to już pracoholizm?

Lipiec i sierpień kojarzą się wszystkim z urlopem i wakacjami. Zatem zaskoczeniem może być to, że 12 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Pracoholika (Charaktery, sierpień 2019).

Czy mamy tego dnia pracować ponad siły? Niekoniecznie, warto jednak przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w pracy. Ile godzin dziennie poświęcamy na pracę, czy praca jest u nas na pierwszym miejscu, jak często zostajemy po godzinach, czy zabieramy pracę do domu i na urlop?

Pracoholizm prowadzi do stopniowego wyczerpania pracownika, który odczuwa potrzebę całkowitego oddania się pracy, niekiedy kosztem własnej rodziny i czasu wolnego. Negatywne emocje, które odczuwa, chce „zagłuszyć” przymusem ciągłej pracy. Stara się pracować efektywnie i wydajnie jak kiedyś, lecz niestety nie jest w stanie się zregenerować. Zaczynają pojawiać się problemy ze snem, napięcia w ciele i stres. Konsekwencją jest utrata umiejętności odpoczywania i relaksowania się, zaburzona zostaje równowaga work-life balance.

Rozwiązaniem może być autoanaliza swoich nawyków związanych z pracą, czyli przyjrzenie się ile godzin w tygodniu przeznaczamy na pracę, a ile poświęcamy na odpoczynek i rodzinie. Jeśli pracujemy ponad 10 godzin dziennie powinna zapalić się nam czerwona lampka, czy wynika to ze złej organizacji pracy czy z pracoholizmu?

Jeśli czujesz się wyczerpany pracą, postaraj się znaleźć i zaplanować czas na relaks na łonie natury, uprawiaj sport, naucz się medytować i trenuj uważność.